Dovolenka 2020: Slovensko, Zamagurie, Pieniny

Good idea Slovakia. Dovolenka 2020 na Slovensku je výborný nápad. Predstavíme vám krásny región Slovenska – obľúbené Zamagurie a bližšie vám predstavíme Pieninský národný park. Čarovné Pieniny sú nezabudnuteľné. Legenda o Cypriánovi vám tento krásny región Slovenska mohla priblížiť. Pozrime sa však, aké zaujímavosti a tipy na výlet Zamagurie ponúka. 

Pieniny_Sokolica

1. Dovolenka v regióne Zamagurie

Ak sa povedia Pieniny alebo Zamagurie, hneď sa mi vybaví splav po Dunajci na tradičných drevených pltiach. Splavovanie som zažila už ako malé dieťa a dodnes si pamätám ten úchvatný zážitok. Krásne Pieniny máte ako na dlani a vychutnávate si každý prírodný úkaz, ktorý tento región Slovenska ponúka. 

Zamagurie, najmenší región spomedzi 28 regiónov Slovenska, spríjemní vaše dovolenkové chvíle a verte, že o program na niekoľko dní máte postarané. Príjemné je, že rekreačné poukazy na ubytovanie sa dajú uplatniť aj v našom rodinnom penzióne Antiqua Villa.

Zaujímavosti a turistické atrakcie:

 1. rafting a plte – splavovanie Dunajca
 2. Chodník korunami stromov
 3. Červený kláštor
 4. kúpele Smerdžonka
 5. turistické trasy
 6. hrad Niedzica a Czorstynské jazero

2. Splav Dunajca na tradičných pltiach

Dunajec od nepamäti slúžil na prepravu rôzneho tovaru. Či už to bolo drevo, liečivé bylinky, syry, medovina alebo iné výrobky, ktoré Zamagurie dokázalo ponúknuť. Dnes rieka Dunajec slúži na prepravu turistov na tradičných drevených pltiach alebo na stále populárnejší rafting. Splavovanie vám umožní obdivovať krásy prírody na slovenskej ako aj poľskej strane. Uvidíte veľkolepý výhľad na Tri Koruny a Sokolicu, ktorá sa považuje za najkrajší štít Pieninského národného parku.

Plte_na_Dunajci_pltnictvo

Splav na plti oživujú pltníci odetí v tradičných goralských vestách a klobúkoch. Počas plavby po Dunajci,vám porozprávajú rôzne príbehy, legendy a zaujímavosti z regiónu Zamagurie. Zaspievať si môžete aj známe goralské piesne. Najdlhší splav ponúka prístavisko Nokle (2 km od Spišskej Starej Vsi) a plavba trvá asi 2 hodiny v dĺžke 15 km. Konečná je na brehu rieky Dunajec neďaleko obce Lesnica. 

3. Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov patrí medzi najlákavejšie atrakcie regiónu Zamagurie. Čaká vás malebná vyhliadka na lesy Bachledovej doliny. Z 32 metrovej vyhliadkovej veže si vychutnáte výhľady na naše krásne Belianske Tatry. Náučné chodníky pre malých aj veľkých, bobová dráha, adrenalínové zákutia, trampolíny a iné zaujímavosti a atrakcie.

Chodnik_korunami_stromov

Vedeli ste, že:

 • najvyššia vyhliadková veža je vysoká 32 metrov,
 • samotný chodník má výšku maximálne 24 metrov,
 • celková dĺžka chodníka je 1234 metrov  a
 • cestu nadol si môžete skrátiť 67 metrovým tobogánom?

Viac o túre k Chodníku korunami stromov si môžete prečítať v našom BLOGU.

Chodnik_korunami_stromov_Bachledova_dolina

4. Červený Kláštor

Kláštor v obci Červený Kláštor obklopený prírodou je čarovné miesto s duchom histórie. Usadený v tichom prostredí, kde v pozadí šumí Dunajec a stoja majestátne Tri koruny. V nádvorí tejto národnej kultúrnej pamiatky z roku 1320 sa každý rok organizuje Kláštorné kultúrne leto.

Klastorne_kulturne_leto_Cerveny_klastor

Nezisková organizácia Cyprián spolu s obľúbeným divadlom RAMAGU vám v rámci Kláštorného kultúrneho leta ponúknu množstvo kvalitnej kultúry, v podobe zaujímavých koncertov, divadelných predstavení, rozprávok pre deti alebo letného kina. Neviem, či viete, ale Červený Kláštor preslávil mních Cyprián – známy pestovateľ liečivých rastlín, ktorý zostavil rozsiahly a unikátny herbár. V kláštore nájdete múzeum, kde sa dozviete o zaujímavom živote kartuziánskych a kamaldulských mníchoch. Súčasťou expozície je aj  fotokópia slávneho herbára mnícha Cypriána.

Tu sa zrodila legenda o lietajúcom Cypriánovi, ktorý si zhotovil krídla a vzlietol z Troch korún, poháňaný láskou k švárnej pastierke. Letel až tak vysoko, že anjel zazrel jeho zrkadlový obraz na dne plesa Morskie oko v poľských Tatrách. Zrazu ho zrazil blesk na zem a na tomto mieste vyrástla skalná veža, ktorá sa dodnes nazýva Mních.
Otváracie hodiny: Múzeum Červený Kláštor je otvorený denne otvorený denne od 9:00 – 18:00 h.

Cerveny_klastor

5. Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

V časti obce Červený Kláštor nájdete liečivý minerálny prameň, ktorý vďaka charakteristickému zápachu po sirovodíku dostal príznačný názov Smerdžonka

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka pomáhajú pri liečbe: 

 • kožných ochorení,
 • ochorení pohybového a tráviaceho ústrojenstva a
 • nervových chorôb.

Najnovšie prameň liečivej minerálnej vody lieči aj netuberkulózne choroby dýchacích ciest, duševné choroby, časť z onkologických chorôb, stavy po operácii štítnej žľazy či choroby z povolania.

Kúpele vás privítajú príjemnou záhradou s lavičkami, minerálnym prameňom a vyskúšať môžete chodenie naboso po rôznych typoch povrchov – Kneippovu terapiu s balančným chodníkom. Deti sa zabavia na detskom ihrisku s trampolínou alebo na veľkej lanovej pyramíde. O čosi starší si môžu zacvičiť na čerstvom vzduchu, prípadne sa osviežiť vo vonkajšom bazéne. 

Kúpele Červený Kláštor každoročne hostia Zamagurské folklórne slávnosti – oslava tradičnej kultúry v Zamagurí s bohatým sprievodným a kultúrnym programom. Zamagurské folklórne slávnosti sú umeleckým zážitkom a prehliadkou ľudového spevu, tanca, ľudovej slovesnosti, hier a zvykov Zamaguria v čarovnej prírode Pienin. 

6. Zamagurie a turistika

Túra na Tri koruny

Tri_koruny_Pieniny

Túra na Tri Koruny (982 m) patrí medzi pomerne nenáročné a veľmi obľúbené. Výstup na Tri Koruny sa začína v obci Červený Kláštor. Ponad Dunajec prejdete lávkou pre peších turistov až do poľskej obce Sromowce Niźne. Odtiaľ pokračujete po asfaltovej a lesnej ceste až k vrcholu Tri Koruny. Po hodinovej ľahkej turistike vás za odmenu čaká nádherný výhľad na prielom Dunajca, jeho krásne meandre a celý zamagurský kraj. Pri jasnom počasí môžete vidieť aj naše veľhory – Vysoké Tatry. 

Ak sa vám turistiky máli, môžete pokračovať po turistickej trase na vrch Sokolica (747 m) a ďalej do poľského kúpeľného mesta Szczawnica alebo do osady Lesnica. 

Tri_koruny_Pieniny_Zamagurie

Prielom Dunajca

Prielom Dunajca je impozantný kaňon na hranici Slovenska a Poľska, ktorý má dĺžku približne 9 km. Rieka Dunajec sa tu meandrovite zarezáva do mohutného bradlového masívu, pričom vytvára tiesňavu hlbokú 200 až 300 metrov. Prielomom Dunajca vedie turistický náučný chodník a cyklotrasa, ktoré spájajú Červený Kláštor s obcou Lesnica. 

Prielom Dunajca je ľahká túra a rozhodne jedna z najkrajších na Slovensku s množstvom romantických zákutí opradených povesťami. Napríklad v závere vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý ani v zime nezamŕza. Legenda o tomto prameni hovorí, že kto sa z nej napije bude žiť dlhých 100 rokov. Odporúčame prísť otestovať na vlastnej koži 🙂

Prielom_Dunajca_Pieniny_Dunajec

Túra na Vysoké skalky

Vysoké skalky sú najvyšším bodom Pieninského národného parku, priamo na slovensko-poľskej hranici, medzi obcami Stráňany a Veľký Lipník. Turistika na Vysoké skalky patrí medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané túry Pienin. Ide o nenáročnú túru, no v závere vás čaká členitý, strmší skalný terén.

Odmenou je na vrchole vyhliadková plošina s krásnymi výhľadmi do širokého okolia. Za pekného počasia vidieť Vysoké Tatry, Belianske Tatry alebo aj Babiu horu. 

Najľahší prístup na Vysoké Skalky vedie po zelenej značke, ktorá začína neďaleko obce Stráňany. Výstup trvá približne 1,5 h. Dlhšia turistická trasa vedie z obce Veľký Lipník, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni až do cieľa. Táto varianta trvá asi 2 hodiny a 30 minút.

Celú trasu je možné si naplánovať aj ako okruh. Napríklad túra Stráňany – Vysoké Skalky – Huściawa – Lesnické sedlo – Veľký Lipník, ktorá vám zaberie približne 4 hodiny.

Vysoke_skalky_Pieniny

7. Zaujímavosti blízkeho okolia –  Hrad Niedzica a Czorsztyńskie jazero

Sú pamiatky, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť pri potulkách Pieninami. Patrí k nim aj romantický stredoveký zámok Niedzica obklopený prírodou, vybudovanou priehradou a jazerom Czorsztyn. Iba necelé dva kilometre od slovenských hraníc, postavený na vápencovej skale 75 metrov nad hladinou rieky Dunajec. Hrad Niedzica bol postavený pravdepodobne na začiatku XIV. storočia bratmi Rykolfom a Johnom Brzozowić. 

Pre návštevníkov je otvorený denne od 1.5. do 31.9, v čase 9:00 – 19.00. 

V cene vstupného máte aj poľského sprievodcu, prípadne vám poskytnú slovenskú brožúrku výkladu.

Niedzica_hrad_Pieniny-1

Pod hradom – na jazere Czorsztyn si môžete zapožičať loďky, vodné bicykle či jachty s kormidelníkom, alebo absolvovať jazdu na vyhliadkovej lodi. Dovolenka na pieskovej pláži so stráženým kúpaliskom so vstupom zadarmo je tiež skvelá možnosť. Navyše pri pláži sa nachádzajú: požičovňa vybavenia pre vodné športy, gastronomický kútik, gril, udiareň rýb, zmrzlináreň, ihrisko pre plážový volejbal, herňa, miesta na ohnisko, parkovisko a toalety.

K hradu sa viažu viaceré tajuplné príbehy, medzi ktorými jednoznačne dominuje legenda o záhadnom poklade Inkov a jeho prepojení na záhadný hrad Niedzica, alebo príbehy o Jánošíkovom väznení. Priďte si ich vypočuť naživo!

Niedzica_hrad_Pieniny-2

Pieniny sú čarokrásne a rozhodne sa ich oplatí vidieť a zažiť! Spoznávajte Slovensko a príďte k nám na Zamagurie! A aby ste nič nezmeškali, rezervujte si ubytovanie v predstihu! Rodinný penzión Antiqua Villa Vám ponúka zázemie pre pohodovú rodinnú dovolenku v srdci panenskej prírody!

Do 19.7.2020 môžete navyše získať zľavu, po aplikovaní zľavového kupónu „AVILLA2020“

share this post:

Facebook
Twitter
Pinterest