Pltníctvo na Dunajci má dlhú tradíciu, avšak s meniacim sa legislatívnym prostredím dostala táto najväčšia pieninská atrakcia isté zákonné obmedzenia. Nie je tajomstvom, že s dodržiavaním pravidiel je na rieke dlhodobo problém a to regiónu nerobí dobré meno. Preťažovanie pltí, chýbajúce zákonné vybavenie, nekompetentní sprievodcovia, alkoholizmus. Zmenu vo svete je možné dosiahnuť len tak, že človek začne od seba, preto sme sa v roku 2018 rozhodli, že založíme projekt “prvá oficiálna pieninská Pltnícka akadémia”, ktorá súčasných aj budúcich pltníkov odborne pripraví na výkon tejto krásnej práce. Náš projekt sa dokonca dostal aj do RTVS, reportáž si môžete pozrieť na tomto linku: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13986/158849#1960 (je potrebné opakovane načítať stránku).

Lektor

 

 

Profesionálny goralský pltník na Dunajci

Priebeh kurzu

Pltnícka akadémia je jedinečný akreditovaný kurz, ktorého cieľom je zabezpečiť uchádzačom relevantné vzdelanie s potrebnou certifikáciou, upovedomiť ich o potenciálnych rizikách spojených s nedodržiavaním zákonov a v neposlednom rade na praktickej výuke sprostredkovať získanie potrebných zručností. Výuka prebieha striedavo v edukačných priestoroch nášho penziónu Antiqua Villa, priamo na plti a v prístavisku Nokle. Prechádzame všetkými dôležitými súčasťami pltníckeho remesla, akými sú znalosti o rieke, flóre, faune a histórii Pienin, technické vybavenie plte, základy uzlovania, výroba náradia, jednotlivé pltnícke úkony, prvá pomoc a záchrana. V neposlednom rade uchádzačov prevedieme legislatívou a prípravným kurzom, ktorý je potrebný na vykonanie štátnej odbornej skúšky. Výsledkom kurzu je teda komplexne pripravený uchádzač s certifikáciou a preukazom vodcu malého plavidla kategórie B. Kurz je postavený na odbornom a individuálnom prístupe ku každému uchádzačovi, netreba sa preto báť zlyhania 😊

Pltnícka akadémia - teoretická výučba

 

 

Výučba v penzióne Antiqua Villa

Pltnícka akadémia - praktická výućba

 

 

Praktická výučba na rieke Dunajec

Prví absolventi

Medzi prvých absolventov Pltníckej akadémie patrí aj René Kostur, ktorý kurz absolvoval v roku 2018. Odvtedy sa stal stabilnou súčasťou sprievodcovského teamu, pričom každým rokom postupuje na vyššie úrovne našej hierarchie. Jeho talent, zodpovedný prístup, dravosť a túžbu zlepšovať sa sme si všimli už pri jeho príchode, čo hneď v druhom roku potvrdil aj víťazstvom v našej motivačnej bodovacej súťaži. Okrem získania fyzických zručností, lokálnych vedomostí, certifikácie a pekného zárobku sme mu tak dopomohli k splneniu jeho futbalového sna a zobrali sme ho na výlet do Talianska, na zápas Ligy majstrov medzi domácim Interom a Borussiou Dortmund.

Absolvent kurzu Pltnícka akadémia

 

 

Šťastný výherca motivačnej súťaže o najužitočnejšieho zamestnanca

Prihlásenie do nového ročníka

Chcel by si toto všetko získať aj ty? Nechce sa ti v čase pandémie COVID-19 cestovať do zahraničia a otročiť na uhorkových poliach? Pridaj sa do našej akadémie aj ty! 14.5. 2021 spúšťame nový kurz, v ktorom sa môže začať aj tvoja cesta za kvalitnejším životom v domácom prostredí. Urob ten prvý krok, vyplň formulár nižšie a zober svoj život do vlastných rúk!

P.S.: ak ostaneš pracovať u nás, celý kurz ti kompletne preplatíme! 😉