Pltnícka akadémia sa po dvoch rokoch vracia.

Tohtoročný neskorý sneh síce pribrzdil prichádzajúcu jar, ale slnko naberá na sile každým dňom a tak aj tento aprílový sneh opäť naplní korytá potokov a riek sviežou jarnou vodou. Tie sa potom všetky stretnú v Dunajci, ktorý ich spolu odvedie do ktorého mora?  Tak znie obľúbená otázka pltníkov, ktorú kladú svojim turistom počas splavu. Otázka na prvý pohľad jednoduchá potrápi nejedného “chytráka”, ktorý si myslí, že aj na mape musí voda tiecť jedine smerom dole. Pltnícka akadémia pripravuje svojich účastníkov komplexne a preto sa v nej dozvedia všetky dôležité detaily.

Plte na Dunajci
Pltnícka akadémia účastníkom kurzu sprostredkuje aj cvičné jazdy priamo na rieke.

Mušle, ľajbik, šprisa…

Každý poriadny pltník na Dunajci však vie, prečo sú na goralskom klobúku mušle a tiež odkiaľ tie mušle pochádzajú. No pltníci toho musia vedieť oveľa viac, aby si mohli obliecť vyšívaný “ľajbik”, nasadiť klobúk s mušľami a so šprisou v ruke bezpečne odviezť turistov dole Dunajcom. Posádku plte tvoria dvaja členovia – vodca plte a pomocník.

Za vodcu môže byť považovaný jedine držiteľ “vodičáku” na plť, čiže preukazu vodcu malého plavidla. Je to obdobné oprávnenie, ako vodičský preukaz pre vedenie motorového vozidla. A podobne, ako kontrola vodičských oprávnení cestnou políciou prebieha v lete aj námatková kontrola preukazov vodcov malého plavidla inšpektormi štátnej plavebnej správy.

Musí mať plť technický preukaz? Môže sa Dunajec splavovať v zime? Koľko záchranných kolies musí byť na plti? K prevádzke plte patrí množstvo detailov, ktoré vodca plte musí ovládať, pretože je to pre výkon jeho práce potrebné aj využiteľné.

Pltnícka akadémia 2021
Pltnícka akadémia organizuje v termíne 14. – 30.5.2021 nový akreditovaný kurz „Vodca malého plavidla“

Pre získanie oprávnenia sa vyžadujú aj niektoré menej praktické vedomosti, ale aj tie sa dajú jednoducho naučiť a rozšíria tým obzor vedomostí účastníkov nášho kurzu. Najšikovnejší účastníci majú možno získať stabilnú letnú prácu, prípadne vyhrať zaujímavé ceny pre najužitočnejšieho zamestnanca, ako sa to podarilo nášmu Renému. Prečítajte si viac v tomto blogu. Kurz sme tento rok naplánovali od14.5. do 30.5.2021. Pre prihlásenie nás môžete kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo jednoduchým vyplnením nasledujúceho formuláru. Tešíme sa na Vašu účasť!

share this post:

Facebook
Twitter
Pinterest