Splav Dunajec na pltiach: všetko, čo potrebuješ vedieť

Pieniny sú najmenším národným parkom na Slovensku, avšak jednoznačne patria medzi najkrajšie miesta našej krajiny. Je pozoruhodné, koľko prírodných a kultúrnych krás sa na tak malom území koncentruje. Jednou z nich je aj tradičný a v spoločnosti čoraz známejší a populárnejší splav rieky Dunajec na pltiach, ktorý Vám v tomto blogu priblížime.

Plte Dunajec Pieniny Tri koruny Splav Dunajca na pltiach

Krátky náhľad do histórie

Tradícia, ktorú splav rieky Dunajec na pltiach má, siaha do dávnych období, kedy svet vyzeral úplne ináč. Prvopočiatky tejto, dnes už turistickej atrakcie, sa spájajú so snahou prežiť a vyťažiť z možností, ktoré príroda ponúkala, maximum. Vysokokvalitné pieninské drevo sa v zime, keď bolo najlepšie, každoročne stínalo a zhromažďovalo pri brehoch Dunajca. Následne ho pltníci splavili spolu s iným lokálnym tovarom až do najbližšieho centra obchodu. Odtiaľ putovalo ďalej, častokrát až k pobrežiu Baltického mora. Traduje sa, že takýmto spôsobom sa na goralský klobúk dostali aj morské mušle, ktoré by tam inak z lokálneho hľadiska nemali čo hľadať. Záznamy o tejto činnosti na Dunajci siahajú až do druhého storočia nášho letopočtu.

Splav Dunajca na pltiach - historické ručné vyťahovanie pltí proti prúdu

Modernejší formát plte sa v Pieninách objavuje až v polovici 19. storočia, kedy sa miestna šľachta rozhodla povýšiť toto staroveké remeslo na svoju kratochvílu. Kmene stromov začali vydlabávať a premieňať na jednotlivé články nového prototypu cestovného prostriedku. Významnú úlohu pri tom zohrávali hraničný uhorský hrad Niedzica a strážny poľský hrad Czorstyn, medzi ktorými začali tieto prvé plavidlá premávať. Významný rozmach pltníctva nastal počas rozvoja kúpeľov v dnes už poľskej Szczawnici, kedy sa začali splavovať už aj prví kúpeľní hostia.

Splav Dunajca na pltiach - prví kúpeľní hostia

Dnes sa splav rieky Dunajec realizuje na už tretej generácii pltí, ktoré nie sú dlabané, ale zbíjané zo smrekových dosiek. Každá plť pozostáva z piatich článkov, ktoré sú vpredu aj vzadu zviazané horolezeckými lanami a poistené kovovými sponami. Týmto spôsobom sa vytvorí veľmi stabilné plavidlo s dobrými plavebnými vlastnosťami a vysokou bezpečnosťou.

Plte na Dunajci pltnictvo Splav Dunajca na pltiach

Splav rieky Dunajec na pltiach v súčasnosti

Od zhruba polovice 20. storočia sa pltníctvo na Dunajci stáva čoraz obľúbenejšou turistickou atrakciou a počet prepravených turistov každoročne stúpa. Jeho popularita je len logickým vyústením jedinečnej kombinácie trávenia voľného času, spoznávania Slovenska, cestovania, tradície a panenskej pieninskej prírody. Práve udržiavanie tradícií je pre nás veľmi dôležité a preto kladieme dôraz na nosenie tradičného goralského kroja, napriek tomu, že to počas horúcich letných dní nie je práve najpohodlnejšie oblečenie.

Pltnik na Dunajci Splav Dunajca na pltiach

Splav Dunajca na pltiach je zo slovenskej strany možné absolvovať z troch prístavov, avšak celú trasu, a teda všetko, čo naše úžasné Pieniny ponúkajú, si môžete vychutnať jedine z prístaviska Nokle Spišská Stará Ves. Užijete si celých 15 kilometrov nádherných prírodných krás sprevádzaných hodnotným výkladom našich certifikovaných sprievodcov. Sme totiž jedinou spoločnosťou, ktorá disponuje vlastnou vzdelávacou inštitúciou. V Pltníckej akadémii oficiálne pripravujeme všetkých nových záujemcov o prácu pltníka, pričom prechádzame všetkými dôležitými oblasťami vrátane plavebnej bezpečnosti, vodnej záchrany a zákonných noriem. S nami teda máte istotu, že bude o Vás profesionálne, ale hlavne bezpečne postarané. Reportáž o našom jedinečnom projekte si môžete pozrieť aj v archíve RTVS (od 31:55).

Ako sa na splav rieky Dunajec na pltiach pripraviť?

Napriek tomu, že plavba po Dunajci predstavuje pohodovú atrakciu, je dobré, ak sa na ňu aspoň trochu pripravíte. V prvej fáze Vášho plánovania pravdepodobne hľadáte informácie online. Aj preto sme pre Vás pripravili tento blog, aby sme Vám to čo najviac uľahčili. Následne zrejme vyberáte najvhodnejší deň, kedy vyraziť. Je pravdou, že slnečné počasie láka každého asi najviac, avšak niekedy môže byť plavba pod mrakom alebo hoci aj v miernom daždi väčším zážitkom, ako pri 30-stupňovej horúčave. Nech už si vyberiete akýkoľvek deň, odporúčame Vám pozrieť si predpoveď počasia a tomu prispôsobiť aj svoje vybavenie. Či už to bude slnečný krém, okuliare, klobúčik a dva litre vody alebo pršiplášť a pevná obuv, stále platí staré známe „radšej nosiť, ako prosiť“ 🙂

Video zo splavu

Rezervácia

Ak už ste rozhodnutí, v ktorý deň nás navštívite, dôrazne Vám odporúčame rezervovať si svoje miesta vopred. Dopyt je v letnej sezóne naozaj vysoký a vždy je nám ľúto, keď už z dôvodu vypredania nemôžme zviezť turistov, ktorí prišli o čosi neskôr. Našťastie sme pre Vás ako jediná spoločnosť vytvorili rezervačný systém, kde si svoje miesta môžete zaistiť.


Plte na Dunajci Splav Dunajca na pltiach

Ako prebieha plavba?

Plavíme sa 15-kilometrovým úsekom rieky Dunajec, od nástupišťa Nokle Spišská Stará Ves po výstupište v Lesnici, kde Dunajec opúšťa hraničné územie a tečie ďalej do Poľska. Vďaka meandrom sa plavíme na všetky svetové strany a Pieniny Vám ukážeme z všakovakých uhlov pohľadu. Striedajú sa rýchlejšie a pomalšie úseky, plytšie aj hlbšie miesta. Zákruty aj roviny, slnkom zaliate zákutia aj tienisté tône. Počas plavby uvidíte masívne skalné bralá, prastaré pieninské pralesy, lokálne rastlinstvo a živočíšstvo, miestne dedinky aj historické pamiatky a hlavne rodených Goralov s ich nezameniteľnou náturou 🙂 Naši sprievodcovia Vás zahrnú množstvom hodnotných, zaujímavých ale aj vtipných informácií a počas celej plavby sa Vám budú osobne venovať.

Plte na Dunajci Splav Dunajca na pltiach

Ako sa dostanete po splave späť k autu?

Možností, ako sa po splave vrátiť naspäť je viacero. My, ako rodení športovci sme veľkými fanúšikmi pobytu v prírode a pohybu ako takého a preto by sme najradšej každému odporučili pešiu turistiku, ktorá je navyše zadarmo 🙂 Okrem ušetrenia peňazí si pieninský prielom Dunajca prejdete ešte raz a v opačnom smere, uvidíte úplne iné scenérie ako z plte a ešte urobíte niečo prospešné aj pre svoje telo. Alternatívou k pešej turistike je aj požičovňa horských bicyklov, v ktorej si bicykel požičiate a v našom prístave odovzdáte.

Je nám však jasné, že nie každý môže alebo chce ísť naspäť po vlastných. V tomto prípade odporúčame využiť služby viacerých spoločností poskytujúcich kyvadlovú dopravu. Tie Vás z výstupišťa prepravia naspäť do nášho prístavu. K dispozícii sú autobusy a mikrobusy, ktoré sú určené špeciálne pre turistov z pltí. Ďalšou možnosťou je preprava vlastným prostriedkom alebo kombinácia všetkých uvedených možností. Každopádne, s dopravou naspäť nie je žiaden problém.

Penzion Antiqua Villa

Ubytovanie

V prípade, že ešte nemáte rezervované ubytovanie, veľmi radi by sme Vám ponúkli izby v našom rodinnom penzióne Antiqua Villa. Ak sa rozhodnete pre nás, odvďačíme sa Vám jedinečnou zľavou na splav Dunajca na pltiach, vďaka ktorej máte možnosť absolvovať tento skvelý zážitok v najnižšej možnej cene na trhu 🙂

share this post:

Facebook
Twitter
Pinterest