Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny. Zažite skvelú dovolenku v Pieninách!

Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Náš rodinný podnik Antiqua Villa svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a radosť z pobytu v prírode už viac než 30 rokov. Predstavíme vám krásny región Slovenska – obľúbené Zamagurie a Pieninský národný park. Čarovné Pieniny sú nezabudnuteľné a film Legenda o Cypriánovi, ktorý sa odohráva práve v objekte Červený Kláštor, vám tento krásny región Slovenska mohol priblížiť. Pozrime sa však, aké zaujímavosti a tipy na výlet Zamagurie ponúka.

Splav Dunajca na tradičných pltiach

Dunajec od nepamäti slúžil na prepravu rôzneho tovaru. Bolo to hlavne drevo, liečivé bylinky, syry, medovina alebo iné výrobky, ktoré Zamagurie dokázalo ponúknuť. Dnes rieka Dunajec slúži na prepravu turistov na tradičných drevených pltiach alebo na stále populárnejší rafting. Najvýhodnejšiu ponuku má práve náš rodinný podnik Antiqua Villa, ktorý ponúka ako jediný celú trasu splavu a pre hostí ubytovaných v rovnomennom penzióne má pripravenú skvelú zľavu. Splav trvá približne 120 minút, meria 15 km a končí sa na hranici v Lesnici.

Plte na Dunajci pltníctvo a Červený Kláštor

Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov patrí medzi najlákavejšie atrakcie regiónu Zamagurie. Čaká vás malebná vyhliadka na lesy Bachledovej doliny. Z 32 metrovej vyhliadkovej veže si vychutnáte výhľady na naše krásne Belianske Tatry. Náučné chodníky pre malých aj veľkých, bobová dráha, adrenalínové zákutia, trampolíny a iné zaujímavosti a atrakcie.

Vedeli ste, že:
– najvyššia vyhliadková veža je vysoká 32 metrov,
– samotný chodník má výšku maximálne 24 metrov,
– celková dĺžka chodníka je 1234 metrov  a
– cestu nadol si môžete skrátiť 67 metrovým tobogánom?

Chodnik korunami stromov Bachledova dolina

Červený Kláštor

Kláštor v obci Červený Kláštor obklopený prírodou je čarovné miesto s duchom histórie. Usadený je v tichom prostredí, kde v pozadí šumí Dunajec a stoja majestátne Tri koruny. Starodávne fresky, zbierky liečivých bylín, či fascinujúci život mlčiacich bratov od Dunajca Vás zaručene povznesú a genius loci, ktorý nad celým miestom vanie, vo Vás zanechá silný zážitok. Na nádvorí tejto národnej kultúrnej pamiatky z roku 1320 sa každý rok organizuje Kláštorné kultúrne leto.

Červený Kláštor

Zamagurie a turistika

Túra na Tri koruny

Túra na Tri Koruny (982 m) patrí medzi pomerne nenáročné a veľmi obľúbené. Výstup na Tri Koruny sa začína v obci Červený Kláštor. Ponad Dunajec prejdete lávkou pre peších turistov až do poľskej obce Sromowce Niźne. Odtiaľ pokračujete po asfaltovej a lesnej ceste až k vrcholu Tri Koruny. Po hodinovej ľahkej turistike vás za odmenu čaká nádherný výhľad na prielom Dunajca, jeho krásne meandre a celý zamagurský kraj. Pri jasnom počasí môžete vidieť aj naše veľhory – Vysoké Tatry. 

Ak sa vám turistiky máli, môžete pokračovať po turistickej trase na vrch Sokolica (747 m) a ďalej do poľského kúpeľného mesta Szczawnica alebo do osady Lesnica. Sprievodcovia z penziónu Antiqua Villa sú zároveň členmi Horskej služby Pieninského národného parku a radi Vás vezmú aj na jedinečný zážitkový nočný výstup s následným východom Slnka.

Pieniny Dunajec Zamagurie turistické trasy Tri koruny a pohľad na Červený Kláštor

Prielom Dunajca

Prielom Dunajca je impozantný kaňon na hranici Slovenska a Poľska, ktorý má dĺžku približne 9 km. Rieka Dunajec sa tu meandrovite zarezáva do mohutného bradlového masívu, pričom vytvára tiesňavu hlbokú 200 až 300 metrov. Prielomom Dunajca vedie turistický náučný chodník a cyklotrasa, ktoré spájajú Červený Kláštor s obcou Lesnica.  Prielom Dunajca je ľahká túra a rozhodne jedna z najkrajších na Slovensku s množstvom romantických zákutí opradených povesťami. Napríklad v závere vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý ani v zime nezamŕza. Legenda o tomto prameni hovorí, že kto sa z nej napije bude žiť dlhých 100 rokov. Odporúčame prísť otestovať na vlastnej koži ????

Dunajec Pieniny plte prielom cesta od objektu Červený Kláštor

Túra na Vysoké skalky

Vysoké skalky sú najvyšším bodom Pieninského národného parku, priamo na slovensko-poľskej hranici, medzi obcami Stráňany a Veľký Lipník. Turistika na Vysoké skalky patrí medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané túry Pienin. Ide o nenáročnú túru, no v závere vás čaká členitý, strmší skalný terén.Odmenou je na vrchole vyhliadková plošina s krásnymi výhľadmi do širokého okolia. Za pekného počasia vidieť Vysoké Tatry, Belianske Tatry alebo aj Babiu horu. Najľahší prístup na Vysoké Skalky vedie po zelenej značke, ktorá začína neďaleko obce Stráňany. Výstup trvá približne 1,5 h. Dlhšia turistická trasa vedie z obce Veľký Lipník, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni až do cieľa. Táto varianta trvá asi 2 hodiny a 30 minút.

Celú trasu je možné si naplánovať aj ako okruh. Napríklad túra Stráňany – Vysoké Skalky – Huściawa – Lesnické sedlo – Veľký Lipník, ktorá vám zaberie približne 4 hodiny. Na recepcii penziónu Antiqua Villa Vám s plánovaním turistiky veľmi radi pomôžu a odporučia tie najlepšie trasy v okolí. Odmenou po poctivej turistike bude určite aj skvelé pivo v ich štýlovom bare.

Vysoké skalky Pieniny

Zaujímavosti blízkeho okolia –  Hrad Niedzica a Czorsztyńskie jazero

Sú pamiatky, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť pri potulkách Pieninami. Patrí k nim aj romantický stredoveký zámok Niedzica obklopený prírodou, vybudovanou priehradou a jazerom Czorsztyn. Iba necelé dva kilometre od slovenských hraníc, postavený na vápencovej skale 75 metrov nad hladinou rieky Dunajec. Hrad Niedzica bol postavený pravdepodobne na začiatku XIV. storočia bratmi Rykolfom a Johnom Brzozowić. 

Pre návštevníkov je otvorený denne od 1.5. do 31.9., v čase 9:00 – 19.00. 

V cene vstupného je zahrnutý aj poľský sprievodcu, prípadne vám poskytnú slovenskú brožúrku výkladu.

Hrad Zamek Niedzica

Pod hradom – na jazere Czorsztyn si môžete zapožičať loďky, vodné bicykle či jachty s kormidelníkom, alebo absolvovať jazdu na vyhliadkovej lodi. Dovolenka na pieskovej pláži so stráženým kúpaliskom so vstupom zadarmo je tiež skvelá možnosť. Navyše pri pláži sa nachádzajú: požičovňa vybavenia pre vodné športy, gastronomický kútik, gril, udiareň rýb, zmrzlináreň, ihrisko pre plážový volejbal, herňa, miesta na ohnisko, parkovisko a toalety.

K hradu sa viažu viaceré tajuplné príbehy, medzi ktorými jednoznačne dominuje legenda o záhadnom poklade Inkov a jeho prepojení na záhadný hrad Niedzica, alebo príbehy o Jánošíkovom väznení. Priďte si ich vypočuť naživo!

Penzion Antiqua Villa

TIP NA UBYTOVANIE: RODINNÝ PENZIÓN ANTIQUA VILLA

Pieniny sú čarokrásne a rozhodne sa ich oplatí vidieť a zažiť! Spoznávajte Slovensko a príďte k nám na Zamagurie! A aby ste nič nezmeškali, rezervujte si ubytovanie v predstihu! Rodinný penzión Antiqua Villa Vám ponúka zázemie pre pohodovú rodinnú dovolenku v srdci panenskej prírody!

share this post:

Facebook
Twitter
Pinterest